Peršun je jedna od biljaka koja se široko koristi u kulinarstvu, često kao začin ili za ukrašavanje jela. Njegovi zeleni listovi puni su esencijalnog ulja i imaju karakterističan miris koji svi već prepoznajemo kada se konzumira.
U celom svetu je priznata kao izuzetno ukusna i lekovita biljka, a konzumaciju se najčešće preporuča ukoliko imate problema sa zapaljenskim procesima u organizmu. Takođe je poznat po svojoj efikasnosti u slučaju da želite da smršate. Njegova tajna leži u bogatstvu vitamina i minerala koji pomažu u jačanju imuniteta i stvaranju višeg nivoa energije.
Čaj od peršuna uklanja višak vode iz organizma i tako pokazuje visoke rezultate u mršavljenju, ali i dalje ne uklanja masne naslage. Zato ga pažljivo konzumirajte, ali ga obavezno uključite u ishranu.
Sušenje peršuna
Peršun se može sušiti na prirodnom vazduhu, a ako želite da ubrzate proces sušenja, to možete da uradite i uz pomoć rerne ili mikrotalasne, ali i dehidratora za voće i povrće. Iako svi koji poseduju dehidrator preporučaju korišćenje ovog uređaja, ako želite da sačuvate što više lekovitih sastojaka, osušite peršunov list na vazduhu. U krajnjem slučaju, izaberite mikrotalasnu i obično sušenje u pećnici.
Kako god da sušite peršun, vrlo lako i brzo ćete ga osušiti zbog strukture listova, koji sami po sebi ne sadrže mnogo vlage i zato su pogodni za sušenje. Tokom sušenja biće vam potrebni samo listovi peršuna, bez stabljike i korena. Odvojite listove jedan po jedan od stabljika i operite pod tekućom hladnom vodom da biste uklonili prljavštinu i insekte. Posle pranja ocedite listove i stavite ih na pamučnu krpu i prekrijte drugom pamučnom krpom da upije višak tečnosti.
Sušenje na vazduhu
Ako peršun sušite na vazduhu, onda ga nakon pranja i stavljanja na krpu prebacite na čaršav ili pamučnu krpu. Ređajte peršun list po list i ostavite malo razmaka između svakog da se brže osuši. Ovako poređan peršun ostavite u prozračnoj, ali ne vlažnoj prostoriji da se suši 10 dana. Nakon 5 dana okrenite listove na drugu stranu da se ravnomerno osuše i svakodnevno proveravajte da biste sprečili trulež ili buđ na listovima. Ne izlažite listove direktnoj sunčevoj svetlosti tokom sušenja, jer će to dovesti do izbledenja listova i gubitka lekovitih svojstava.
Ako se lišće ne osuši nakon 10 dana, ostavite ga još 1 ili 2 dana da se osuši. Kada se lišće osuši znaćete kada počnete da se mrvi i šušti kada ga stisnete među prstima.
Sušenje u rerni
Drugi najpoznatiji način sušenja peršunovog lišća je upotreba rerne. Nakon što su peršunovi listovi oprani i osušeni krpom, stavite ih na pleh tako da između listova bude prostora. Nikada nemojte stavljati listove u jednu gomilu, jer će se u tom slučaju neki listovi osušiti, a drugi će ostati vlažni. Zagrejte rernu na 40°C i stavite pleh u rernu. Ostavite vrata rerne otvorena 2 - 3 cm da bi vlaga mogla da izađe. Posle pola sata sušenja pomešajte listove drvenom kašikom da se ravnomernije osuše i nastavite da sušite još pola sata. Posle sat vremena izvadite listove peršuna iz rerne i proverite da li su suvi ili se lome na dodir.
Sušenje u mikrotalasnoj
Sličan način sušenja u rerni je sušenje u mikrotalasnoj, samo što je ovo mnogo brži način. Sa ovim načinom sušenja morate da budete veoma oprezni jer možete lako da presušite listove. Prethodno oprane i oceđene peršunove listove poređajte na tanjir i stavite u mikrotalasnu na 2 minuta na 450 V. Nakon što se mikrotalasna pećnica isključi, uverite se da su listovi peršuna suvi, ako nisu, vratite ih u mikrotalasnu pećnicu da se osuši još 1 minut. Kada se lišće osuši, najbolje ćete znati po tome da li se lomi.
Sušenje u dehidratoru
Dehidrator je još jedan način na koji možete da ubrzate proces sušenja peršunovog lišća. Dehidrator, kao mašina za sušenje voća i povrća koja radi na principu toplog vazduha, odličan je saputnik za sve one koji vole da suše manje količine biljaka da u njima uživaju tokom cele godine. Dehidrator treba pažljivo koristiti kada sušite peršunovo lišće. Peršunov list je izuzetno osetljiv i potrebno je pravilno podesiti temperaturu na kojoj peršun treba da se suši. Kao i u prethodnim procesima, pre sušenja, peršunovo lišće treba oprati i staviti na pamučnu krpu da se ocedi višak vode. Nakon ceđenja, poređajte peršun na rešetke dehidratora.
Podesite dehidrator na 40°C i ostavite da se peršun osuši oko 2 sata. Tokom sušenja bilo kog voća ili povrća, posebno začinskog bilja, potrebno je svakih sat vremena proveravati u kakvom je stanju. Ako peršun nije dovoljno suv posle dva sata, nastavite da ga sušite dok ne počne da se mrvi među prstima.
Čaj od suvog lista peršuna
Kao i svaku vrstu čaja od suvog bilja i čaj od peršuna veoa je lak za pripremu. Potrebna vam je činija, malo tople vode i suvi peršunovi listovi. Čak i ako ste sami posadili, brali i sušili peršun, ovaj napitak ćete više voleti da napravite. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 400 ml pića. Imajte na umu da deo vode ispari tokom kuvanja i stajanja.
Sastojci
- 2 kašike suvog peršunovog lišća
- 500 ml vode
Priprema
- U šerpu stavite vodu i stavite na šporet i sačekajte da voda proključa.
- Suvo peršunovo lišće stavite u posudu sa prokuvanom vodom i ostavite da se kuva 5 minuta.
- Pošto je sve dobro prokuvano, sklonite sa šporeta, a čaj od peršuna procedite u šolje ili drugu malo veću posudu.
- Pustite da se čaj malo ohladi i možete ga konzumirati. Možete ga zasladiti medom po želji, ali je bolje piti bez zaslađivača.
Čaj od svežih listova peršuna
Ako želite da brzo napravite čaj od peršuna, a da ne osušite peršunovo lišće, možete da napravite i čaj od svežeg lišća u nekoliko koraka. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 900 ml pića. Deo vode će ispariti tokom kuvanja i stajanja.
Sastojci
- 5 dag svežeg peršunovog lista
- 1 l vode
Priprema
- U šerpu stavite vodu i stavite na šporet i ostavite da provri.
- U drugu činiju stavite listove svežeg peršuna i prelijte ih prokuvanom vodom.
- Ostavite da odstoji 10 minuta.
- Procedite čaj u šolje i pijte ga nezaslađenog.
Upotreba u kuhinji
Kao i svi ostali osušeni listovi, sušeni peršun treba čuvati u hermetički zatvorenim posudama. Mesto gde ga držite treba da bude hladno, tamno i suvo. Ako dođe u kontakt sa vlagom, na listovima se može pojaviti buđ koja će vam pokvariti sve napore i više neće biti upotrebljiv.
Osušeni peršun možete čuvati u teglama, limenkama ili papirnim kesama ili čak pamučnim kesama. Ako ga čuvate u kesama, imajte na umu da u blizini ne bi trebalo da bude začinsko bilje koje ima intenzivnu aromu, jer to može dovesti do toga da peršun upije mirise iz sredine u kojoj se čuva.
Lekovita svojstva čaja od peršuna
Čaj od peršuna je poznat kao jedan od najlekovitijih čajeva, a najpoznatiji je po sprečavanju upalnih procesa, izbacivanju viška vode iz organizma i čišćenju bubrega. Bogat je vitaminima A, E i C, koji su dobri za očuvanje vida, kose, ali i poboljšanje pamćenja i jačanje imuniteta.
Pored vitamina, bogat je i mineralima, posebno bakrom, što ga čini korisnim za zube i kosti. Pored bakra, sadrži i gvožđe, kalcijum, kalijum, magnezijum i mangan. Takođe se preporuča konzumacija ako je osoba anemična ili ima menstrualne grčeve. Jedna šolja osušenog peršunovog lista sadrži 984 mg vitamina K, koji je potreban ljudskom organizmu. A ako patite od urinarnih infekcija, konzumacija peršuna se preporučuje kao prirodni lek.
Čaj od peršuna, iako ima mnogo pozitivnih efekata na zdravlje, treba piti oprezno i ne preterati. Ako ga konzumirate neprekidno nedelju dana, onda morate da napravite pauzu od nedelju dana. Takođe se ne preporuča trudnicama i maloj deci jer može negativno da utiče na njihovo zdravlje.
Ostavite odgovor