Poznato je da topli čajevi mogu da nas najbolje zagreju tokom zimskih meseci. Neki vole voćne arome čaja, neki klasične poput nane i kamilice dok drugi vole da eksperimentišu i piju čajeve koji ne samo da imaju dobar ukus već su i lekovita
Jedan od lekovitih čajeva koji se koriste u lečenju kašlja i upale grla je čaj od đumbira koji se najčešće kombinuje sa limunom i medom. Đumbir je jedna od najstarije gajenih biljaka i sprečava mnoge druge bolesti, ali treba biti izuzetno oprezan kada ga konzumirate, jer koliko god je đumbir dobar za zdravlje, može da bude i štetan ako se ne konzumira pravilno.
Tokom pijenja čaja od đumbira osetićete lagano peckanje u predelu usta i grla, dok ćete nakon konzumiranja osetiti lagano zagrevanje tela koje se kreće iz stomaka i širi po celom telu. U nastavku vam donosimo savete kako se priprema ovaj lekoviti napitak za zagrevanje u zimskim danima.
Za pripremu čaja biće vam potreban svež koren đumbira, malo vode i strpljenja dok napitak stoji i đumbir pusti svoja lekovita svojstva u vodu. Videćete u receptima da se navodi da se uzima 1 cm svežeg korena đumbira što znači da se navedena količina uzima u dužini ploda, a ne u prečniku. Pored svežeg đumbira, moguće je koristiti seckani đumbir koji se suši i koji se najčešće koristi za začinjavanje jela, ali u nedostatku svežeg, kao sastojak za čaj može poslužiti seckani đumbir.
Priprema đumbira
U prirodi se može naći nekoliko vrsta đumbira, ali za čaj je potrebna vrsta koja ima dovoljno lekovitih svojstava, ali bez previše aromatičnog ukusa i mirisa. Vrstu đumbira najbolje ćemo prepoznati po boji korena i cvetova, a najviše se preporučuju beli đumbir i hiden đumbir.
Sušenje đumbira
Pre sušenja samog korena, potrebno je da izvršite nekoliko priprema koje uključuju ljuštenje i sečenje korena. Prvo treba da ogulite koren od kore i da izaberete način na koji ćete iseći koren. Imate mogućnost da ga isečete na tanke kriške, kockice, izrendate na krupnije komade ili nakratko izblendate u seckalici koji koristite za seckanje povrća kao što je luk.
Sušenje đumbira na suncu
Prirodan način sušenja đumbira podrazumeva rezanje na tanke kriške koje se ređaju na tepsiju koji se ostavlja napolju tokom dana na sunčanom mestu. Preko seckanog đumbira možete staviti providniju krpu ili gazu da biste sprečili da ga unište insekti. Tokom noći đumbir se unosi u zatvoren prostor bez mnogo vlage, a proces sušenja na suncu se ponavlja dok se đumbir potpuno ne osuši i dok ne osetite da u njemu više nema vode. Preporuča se da se kriške okreću najmanje 2 puta tokom dana da bi se đumbir ravnomerno osušio sa svake strane.
Sušenje u dehidratoru
Kao i ostalo voće i povrće, đumbir se može sušiti u mašini za sušenje poznatom kao dehidrator. U ovom slučaju, đumbir treba iseći na tanke kriške što je moguće ravnomernije debljine. Ploče se postavljaju na police za dehidrator, a temperatura se postavlja na 60°C i ostavlja da se suše 6 - 9 sati. Posle 6 sati proverite stanje đumbira i produžite vreme sušenja ako je potrebno. Vreme sušenja zavisiće od debljine isečenih kriški.
Sušenje u pećnici
Đumbir se može sušiti i u rerni i u tom slučaju đumbir možete iseći na kriške ili kockice. Isečen đumbir poređajte u tepsiju i stavite u rernu zagrejanu na 50°C, povremeno ga okrećući da se ravnomerno osuši i ostavite otvorena vrata rerne 2 - 3 cm da vlaga izađe. Nakon 2 sata sušenja u rerni, podignite temperaturu na 70°C i ostavite još 2 sata da se osuši. Ako đumbir ne bude gotov, ostavite ga još pola sata do sat vremena da se osuši. Nakon sušenja, đumbir izvadite iz rerne i ostavite da se ohladi i čuvajte u teglama.
Sušenje u mikrotalasnoj
Ako želite da sušite đumbir u mikrotalasnoj, najbolje je da ga isečete na rende ili izblendate u blenderu, ali ne na veoma sitne komade. Podesite mikrotalasnu na temperaturu od 70°C i unutra stavite činiju u koju ste stavili đumbir. Sušenje u mikrotalasnoj će trajati do sat vremena, a ako đumbir ni tada nije suv produžite vreme sušenja dok potpuno ne osetite da u njemu više nema vode.
Domaći čaj od đumbira
Ako želite samo čaj od đumbira bez ikakvih dodataka onda je ovo recept za vas. Domaći čaj od đumbira sadrži samo dva sastojka, a to su svež đumbir i voda. Tokom pripreme ovog čaja, ako vam se učini da je previše jak ukus, možete da smanjite dozu đumbira tokom sledećeg pripremanja, ali tada ne smanjujte količinu vode koju dodajete i dobićete blažu verziju čaja.
Navedeni sastojci su dovoljni za jednu šolju od 240 ml jer deo vode ispari tokom kuvanja.
Sastojci
- 1 cm svežeg korena đumbira
- 250 ml vode
Priprema
- Isecite 1 cm svežeg korena đumbira i ogulite ga.
- Na rendenju pronađite stranu na kojoj možete narendati oljušteni svež đumbir na što manje komadiće.
- Narendajte đumbir i stavite u šolju.
- Na šporetu prokuvajte vodu i đumbir koji se nalazi u šolji prelijte vrelom vodom.
- Ostavite đumbir u šolji 7 - 8 minuta da bi oslobodio svoja lekovita svojstva.
- Procedite sadržaj šolje kroz cediljku u drugu šolju. Na ovaj način se uklanjaju veći komadi đumbira i dobija se čaj za piće.
- Sačekajte da se čaj malo ohladi i možete ga konzumirati.
Čaj od đumbira sa kurkumom
Osim đumbira, postoje i drugi začini koji se mogu pripremiti kao čaj, ali i dobro kombinovati sa đumbirom. Jedna od najpoznatijih kombinacija čaja sa nekoliko začina je čaj od đumbira i kurkume. Kurkuma je još jedna biljka iz porodice đumbira koja ima gorak ukus koji se dobro slaže sa đumbirom. Ova kombinacija ima pozitivan efekat na organizam i sprečava zapaljenske procese u organizmu.
Mlevena kurkuma se kupuje u specijalizovanim prodavnicama, a ako imate bilo kakvih pitanja, ne ustručavajte se da ih pitate prodavcu da biste saznali o kakvoj se vrsti kurkume radi i kako se dozira. Sastojci navedeni u receptu dovoljni su za jednu šolju od 240 ml jer deo vode ispari tokom kuvanja.
Sastojci
- 1/2 kašičice mlevene kurkume
- 1 cm svežeg korena đumbira
- 1/4 kašičice mlevenog crnog bibera
- 250 ml vode
Priprema
- Isecite i ogulite 1 cm svežeg korena đumbira.
- Đumbir narendajte na sitno ili na kockice ili trakice i stavite u šolju.
- Dodajte mlevenu kurkumu i mleveni crni biber u šolju.
- Zagrejte vodu u loncu na šporetu i kada provri sipajte u šolju u koju ste stavili rendani đumbir, mlevenu kurkumu i mleveni crni biber.
- Ostavite čaj u šoljici 15 minuta, a zatim ga procedite u drugu šolju.
- Čaj možete početi da pijete odmah nakon ceđenja.
Čaj od đumbira sa začinima
Ukoliko volite kombinacije više ukusa, imamo za vas predlog jednog pića na koje sigurno nećete ostati ravnodušni. Moguće je mešati ne samo jedan začin sa đumbirom, već i nekoliko. Ako želite da malo manje osetite oštrinu đumbira i dodate slatkoću čaju, to možete da uradite u kombinaciji sa medom, cejlonskim cimetom, anisom i karanfilićem. Samo se uverite da je cimet koji kupujete cejlonski cimet jer druge vrste cimeta imaju visok nivo kumarina koji je toksičan za jetru. Navedena količina sastojaka dovoljna je za 1 litar čaja.
Sastojci
- 100 g seckanog sušenog đumbira
- 4 štapića cejlonskog cimeta
- 1 komad zvezdastog anisa
- 1 litar vode
- 1 limun
- 8 komada karanfilića
- 4 kašike meda
Priprema
- U malo veću činiju ili šerpu stavite seckani sušeni đumbir, cejlonski cimet i zvezdasti anis.
- U šerpi na šporetu prokuvajte vodu i sipajte je u šerpu u koju ste prethodno dodali sve sastojke. Ostavite sadržaj da odstoji 15 minuta i povremeno promešajte.
- Iscedite limun i dodajte ga u čaj, a u tečnost dodajte karanfilić i med.
- Sve dobro izmešajte i procedite u flašu ili činiju.
- Takođe možete zagrejati čaj ili ga piti hladan.
Upotreba u kuhinji
Đumbir se najviše koristi kao začin u kulinarstvu, najviše u azijskoj kuhinji, dok je čaj od đumbira najbolje konzumirati samog ili sa nekim suvim keksima koji nemaju delikatan ukus.
Zbog činjenice da čaj od đumbira ima lekovita svojstva, najčešće se konzumira kao lekoviti napitak. A zbog jake arome i specifičnog ukusa, ne preporuča se kombinovanje kao piće sa drugim jelima koja takođe imaju jake arome.
Kada pripremate čaj od đumbira, najbolje je da ga konzumirate odmah dok je topao. Ako pripremate veću količinu čaja, možete ga ostaviti u flaši i piti dok je hladan, ali nije preporučljivo kuvati veće količine ovog čaja i ostaviti da se pije po potrebi.
Najbolje je da u frižideru držite svež koren đumbira, koji vam je potreban pri pravljenju čaja, a po potrebi isecite deo korena, ogulite i narendajte i pripremite čaj. Kada držite đumbir u frižideru, stavite ga u papirni peškir i u plastičnu kesu. Neoljušteni đumbir može da se čuva u frižideru do 3 nedelje, a ako ogulite koren đumbira, može i da se zamrzne i kao takav može da stoji u zamrzivaču do 6 meseci.
Ako za pripremu čaja koristite sušeni đumbir, morate paziti da ne dođete u kontakt sa vlagom i da ga čuvate na suvom i hladnom mestu. Čaj od sušenog đumbira takođe se može čuvati u flaši i konzumirati kao hladan napitak.
Lekovitost čaja od đumbira
Sam đumbir ima mnoga lekovita svojstva od sprečavanja antiinflamatornih svojstava, sprečavanja mučnine, snižavanja krvnog pritiska sve do lečenja prehlade. Čaj od đumbira preporuča se piti pre putovanja da bi se smanjila mučnina tokom vožnje, a pozitivno utiče i na varenje jer ublažava nadimanje i gasove. Ublažava alergije i upale sinusa, poboljšava cirkulaciju i ublažava menstrualne probleme kod žena.
Čaj od đumbira se koristi za lečenje prehlade i kašlja i ublažavanje glavobolje, a korisno je dodati med i limun da bi se povećala njegova lekovitost jer svi znamo da med i limun takođe imaju lekovita svojstva kod prehlade i upale.
Čaj od đumbira ne treba davati deci mlađoj od 7 godina, a trudnice treba da ga piju sa oprezom, jer iako ispijanje čaja od đumbira pomaže kod mučnine, prekomerna konzumacija može štetiti. Nemojte piti čaj od đumbira pre spavanja jer može izazvati nesanicu.
Ako osećate da imate loše varenje, mučninu ili povraćanje, to su znaci da ste se predozirali čajem. Previše đumbira kod dijabetičara može da izazove smanjenje nivoa šećera i posebno im se savetuje da se konsultuju sa lekarom pre konzumiranja.
Foto: Leon_Ting / Pixabay
Ostavite odgovor